Завдаток у цивільному праві
Значна кількість спорів у судах стосується саме договорів. Варто зазначити, що одним з найпоширеніших видів договорів є договір купівлі-продажу, але на практиці, виходячи з ментальних засад українського суспільства, а саме – недовіри один до одного, на перше місце можна поставити один із гарантійних аспектів цього договору – завдаток.
Відповідно до ст. 570 Цивільного кодексу України, завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання. Хоч і термін чітко визначений законодавством, проте зараз у судах загальної юрисдикції розглядається багато справ з приводу з приводу так званих угод про завдаток.
Розглядаючи це питання, можна побачити такі причини цього:
По-перше, довірливість деяких верств населення. Оскільки письмова форма договору про внесення завдатку є обов’язковою, а вразливі прошарки населення, з точки зору юридичної обізнаності, довіряють свої майнові та немайнові права, як кажуть на слово і потрапляють в різні неприємні ситуації.
По-друге, недостатня правова обізнаність нашого суспільства і небажання звернутись за правовою допомогою до спеціаліста. Мається на увазі незнання деяких правових нюансів (умова про внесення завдатку може бути включена до договору; сам факт укладення договору про завдаток не дає права кредитору вимагати його внесення;). Можливість надання завдатку третьою особою, яка не бере участі в основному зобов’язанні, законодавством не передбачена. Тобто, ніхто за особу не може внести завдаток, наприклад, за квартиру чи авто, крім самої особи.
Для того, щоб подолати дані проблеми, на наш погляд необхідно, перш за все, підвищити загальну правову свідомість громадян шляхом проведення юридичних консультацій, конференцій, друкування інформації та корисних юридичних фактів в засобах масової інформації тощо.
З цією метою, Адвокатське бюро «Право Закон Захист» Татунця кожної п’ятниці проводить безкоштовне надання юридичних консультацій для населення.
І, насамкінець хотілося б зауважити, що за правовою допомогою потрібно звертатися не лише в разі виникнення проблеми, а й набагато раніше, в разі юридичної необізнаності з метою уникнення такої проблеми.
Дата: 14.02.2013
Переглядів: 743